EV__6188-scaled-aspect-ratio-16-9

Laulu- ja tantsupeolised söövad ära ligi 162 000 kausitäit suppi

Noored lauljad ja tantsijad söövad XIII laulu- ja tantsupeo proovides ja peo ajal ära 162 000 kausitäit Põltsamaa suppi, 145 700 Leiburi leiva- ja saiaviilu ning 131 000 Balbiino jäätist. Esmakordselt on kasutusel tavalised pestavad toidunõud, et vähendada tekkiva prügi koguseid.

Selline on peo suurtoetajate prognoos alanud peonädalaks. Täpsed toidukogused selguvad peo käigus, toitlustajad püüavad olla paindlikud.

Põltsamaa pakub tänavusel peol viit erinevat suppi, millest kolm on lihaga ja kaks ilma. Koolinoortest koosnev žürii valis juba sügisel välja oma lemmikud: seljanka, frikadellisupi ja kanaborši, nendele lisaks valmisid lihavabad supid: värskekapsaborš ja köögivilja-nuudlisupp.

„Teame juba ette, et noorte peoliste lemmikuteks saavad olema seljanka ja borš, neid valmistame suuremas koguses, aga pole kahtlustki, et ka lihavabad supid on popid,“ rääkis Orkla Eesti Põltsamaa turundusjuht Siiri Vare. „Supp on toitev ja tervislik, 162 000 portsjoni sisse oleme pannud ligi 22 tonni kodumaist köögivilja ja ligi 4 tonni liha, seega ei pea vanemad laste tühja kõhu pärast muretsema. Väike varu on ka sisse arvestatud, sest alati jagub lapsi, kes tulevad lisaportsjonit küsima.“

Supi kõrvale pakub Leibur kiudaineterikast Ruksi täisterarukkileiba ja klassikalist Kirde saia, mõlemat praeguse plaani kohaselt 72 850 viilu.

Magustoiduks toob Balbiino peole 131 000 spetsiaalselt laulu- ja tantsupeoks valminud kommitükkidega koorejäätist, milles on kasutatud ainult looduslikke värve, näiteks mustsõstart ja sidrunit. Jäätise ümbrispaber on toodetud 50% ulatuses ümbertöödeldud materjalist.

Prügi vähendamise eesmärgil pakutakse esmakordselt osalejatele toitu korduvkasutatavatest toidunõudest. Eesti Pandipakend on korraldanud nõude teekonna selliselt, et pärast iga toidukorda kogutakse nõud kokku, pestakse ja kuivatatakse ning suunatakse seejärel uuesti järgmise päeva toitlustamiseks peole tagasi.

Kolmeteistkümnes noorte laulu- ja tantsupidu toimub 30. juunist 2. juulini. Tantsijad alustasid proovidega juba täna, 27. juunil ja lauljate koondproovid algavad reedel, 30. juunil.