Meist

Orkla Eesti AS on Eesti juhtiv toidutööstusettevõte, mis ühendab endas kaht pika ajalooga kohalikku kaubamärki ja tootmisüksust – Kalevi ja Põltsamaa tooted on tuntud ja armastatud kõigis Eestimaa kodudes.

Orkla Eesti kahes tootmisüksuses, Kalevi tehases Jüris ja Põltsamaa tehases Jõgevamaal valmib ühtekokku enam kui 500 toodet. Kalevi kommid ja šokolaadid ning Põltsamaa mahlad, sinep, köögiviljahoidised ja Felixi ketšup on eestimaalaste lemmikud juba aastakümneid. Lisaks turustab ettevõte Eesti turul mitmeid teiste Orkla kontserni ettevõtete populaarseid tooteid nagu Taffeli snäkid, Grandiosa pitsad, Paulun´si müslid, Abba kalatooted, Ekströms mustikasupp jne

Orkla Eesti annab tööd ca 530-le inimesele.

Kalevi nime kandvad maiustused valmivad Harjumaal Rae vallas kaasaegses 26 500 ruutmeetril paiknevas tehases. Kalev on siinse piirkonna tõeline šokolaadiekspert ja nii on valdav enamik tehase toodangust šokolaadimaiustused, mida valmistatakse nii koduturule kui ka mujale – peamiselt Skandinaaviasse, Balti riikidesse ja Venemaale. Viimastel aastatel on Kalev investeerinud kaasaegsetesse tootmisseadmetesse ja tehnoloogiatesse ligi 13 miljonit eurot ning investeerimine jätkub ka edaspidi. Kalev on olnud küsitluste põhjal aastaid eestlaste armastatuim kaubamärk.

Põltsamaa tehast teatakse eelkõige mahlade, köögiviljahoidiste, suppide, sinepi ja veini valmistajana. Tarbijate vaieldamatute lemmikute hulka kuuluvad kindlasti Põltsamaa mahlatooted, kurgi- ja kõrvitsahoidised, Felixi ketšupid, Põltsamaa sinep ja palju muud. 2017. aastal investeeris ettevõte uude mahlatehasesse 1,5 miljonit eurot, mis tegi Põltsamaast Baltimaade kaasaegseima mahlatööstuse.

Orkla liitis 2018. aastal kaks varasemalt eraldi tegutsenud toidutööstusettevõtet üheks tervikuks, kuid eestlaste poolt armastatud Kalevi ja Põltsamaa kaubamärgid jäävad edasi kandma juba tuttavaid nimesid ja väärikat ajalugu. Ka Kalevi šokolaadipoed ning Tallinna vanalinnas asuv Maiasmoka kohvik jätkavad tööd sama nime all.

Orkla on Norra päritolu juhtiv toiduainete ja esmatarbekaupade kontsern Põhjamaades ja Balti riikides, valitud turgudel Kesk-Euroopas, Venemaal ja Indias. Kontserni käive ulatus 2017. aastal üle 4 miljardi euro, kontsernis töötab kokku rohkem kui 18 000 inimest. Orkla grupi edu põhineb igas riigis kohalikel tugeva ajalooga brändidel.

Tootmise ajalugu Eestis

Kalevi kommivabriku esimene eelkäija alustas tegevust 1806. aastal Tallinna vanalinnas. Algusaastatel valmistati peamiselt suhkru- ja martsipanimaiuseid, kuid 19. sajandi teisel poolel hakati tootma ka šokolaadi ja šokolaadikompvekke, mida Eesti Vabariigi aegadel eksporditi muuhulgas juba ka Ameerikasse, Aasiasse ja Põhja-Aafrikasse. Kaubamärk Kalev võeti kasutusele 1948. aastal. 2010. aastal sai Kalevi kommivabrikust Orkla grupi liige. Praegu valmib Kalevi Jüri tootmisüksuses ühtekokku üle 200 erineva maiustuse.

Toidutootmine Põltsamaal on pea sama pika ajalooga kui Eesti Vabariik. Kui alguses toodeti Põltsamaal avatud tehases vaid mahla ja veini, siis peagi lisandusid tärklis, kamajahu ja kohv. Salatite, hoidiste ja keediste tootmisega alustati 1936. aastal ning juba toona läks suur osas toodangust ekspordiks. Maailma esimesed kosmosetoidud valmisid Nõukogude ajal just Põltsamaal, mistõttu paljud mäletavad veel tänapäevalgi toona kuulsust toonud kosmosetoite. 1961. aastal toodi turule tänini tuntud ja armastatud Põltsamaa sinep, mis on muutumatuna püsinud ligi 60 aastat. Alates 1996. aastast kuulub Põltsamaa tehas Orkla gruppi.